Home Club Teams Events Mini-Europe Sponsors Links
M E 94 M E 95 M E 96 M E 97 M E 98 M E 99 M E 00 M E 01
M E 02 M E 03 M E 04 M E 05 M E 06 M E 07 M E 08 M E 09
M E 10 M E 11 M E 12 M E 13 M E 14 M E 15 M E 16 M E 17
Mini-Europe 2015 Regeln, Rules, Regles .
Boys   Girls)
( FR ) - ( DE ) - ( GB ) quick guide ( FR ) - ( DE ) - ( GB ) )
 
May 23rd and 24th, 2015
Mini-Europe 2015 . ..... ...Winner of Girls' tournament : BC Alleur (BE).... Winner of Boys' tournament : TV Lich (DE) . . . . . . . . . . . . . . . Thanks to all of you . . . . .

Equipes participantes / Registered teams
Boys   Girls
         
  teams Group 1 ( )   teams Group 2 ( )     teams Group 1 ( )   teams Group 2 ( )
  Slavoj BK Litomerice (CZ)   Eurocamp Cervia-Cesenatico (IT)     BK Levhartky Chomutov (CZ)   Estudio Madrid (ES)
  TV Lich (DE)   MTV Giessen (DE)     ChemCats Chemnitz (DE )   Jako Pitzemburg Mechelen (BE)
  SLUC Nancy (FR)   Estudio Madrid (ES)    

Spisska nova ves

(SK)   BK Kadan (CZ)
  High FiveTilburg (NL)   BS Leiden (NL)     BC Alleur (BE)   Basket Esch (LU)
  Jako Pitzemburg Mechelen (BE)   Basket Dragons Mödling (AT)     //// ( )   //// ( )
  Subway Shooting Stars (DE)   Basket Esch (LU)     //// ( )   //// ( )

Samedi / Saturday / Samstag
08h00 Cérémonie d’ouverture – Eröffnungsfeier - Opening ceremony
 
09h00 Ausscheidungsspiele/Matches éliminatoires/Qualification games :
Game# time GYM HO1 Result Game# time GYM HO2 Result
B01 09:00 Slavoj BK Litomerice TV Lich 24 - 34 B02 09:00 Eurocamp Cervia-Cesenatico MTV Giessen 30 - 33
B05 09:45 Jako Pitzemburg Mechelen Subway Shooting Stars 16 - 21 B06 09:45 Basket Dragons Mödling Basket Esch 16 - 32
B07 10:30 TV Lich High FiveTilburg 63 - 9 B08 10:30 MTV Giessen BS Leiden 30 - 32
G03 11:15 ChemCats Chemnitz Spisska nova ves 30 - 21 G04 11:15 Jako Pitzemburg Mechelen BK Kadan 32 - 11
G05 12:00 BK Levhartky Chomutov BC Alleur 15 - 23 G06 12:00 Estudio Madrid Basket Esch 14 - 25
B15 12:45 SLUC Nancy Jako Pitzemburg Mechelen 33 - 19 B16 12:45 Estudio Madrid Basket Dragons Mödling 44 - 18
  13:30 Pause       13:30 Pause    
G07 14:00 Spisska nova ves BC Alleur 23 - 29 G08 14:00 BK Kadan Basket Esch 11 - 47
B21 14:45 TV Lich SLUC Nancy 36 - 12 B22 14:45 MTV Giessen Estudio Madrid 30 - 36
B23 15:30 Slavoj BK Litomerice Subway Shooting Stars 30 - 21 B24 15:30 Eurocamp Cervia-Cesenatico Basket Esch 37 - 24
B25 16:15 Jako Pitzemburg Mechelen TV Lich 10 - 50 B26 16:15 Basket Dragons Mödling MTV Giessen 29 - 48
B27 17:00 SLUC Nancy Subway Shooting Stars 33 - 18 B28 17:00 Estudio Madrid Basket Esch 30 - 20
B29 17:45 High FiveTilburg Jako Pitzemburg Mechelen 31 - 17 B30 17:45 BS Leiden Basket Dragons Mödling 52 - 20
          G13 19:00 2.GA BC Alleur 3. GB Jako Pitzemburg Mechelen 36 - 23
          B31 19:45 2. BA SLUC Nancy 3. BB MTV Giessen 41 - 36
 
Game# time GYM LTL1 Result Game# time GYM LTL2 Result
B03 09:00 SLUC Nancy High FiveTilburg 33 - 13 B04 09:00 Estudio Madrid BS Leiden 21 - 19
G01 09:45 BK Levhartky Chomutov ChemCats Chemnitz 18 - 19 G02 09:45 Estudio Madrid Jako Pitzemburg Mechelen 21 - 16
B09 10:30 Slavoj BK Litomerice SLUC Nancy 23 - 31 B10 10:30 Eurocamp Cervia-Cesenatico Estudio Madrid 16 - 29
B11 11:15 Slavoj BK Litomerice Jako Pitzemburg Mechelen 33 - 23 B12 11:15 Eurocamp Cervia-Cesenatico Basket Dragons Mödling 30 - 10
B13 12:00 TV Lich Subway Shooting Stars 48 - 15 B14 12:00 MTV Giessen Basket Esch 33 - 12
B17 12:45 High FiveTilburg Subway Shooting Stars 18 - 18 B18 12:45 BS Leiden Basket Esch 48 - 23
  13:30 Pause       13:30 Pause    
B19 14:00 Slavoj BK Litomerice High FiveTilburg 40 - 17 B20 14:00 Eurocamp Cervia-Cesenatico BS Leiden 17 - 37
--- 14:45       _- 14:45      
G09 15:30 BK Levhartky Chomutov Spisska nova ves 27 - 16 G10 15:30 Estudio Madrid BK Kadan 35 - 16
G11 16:15 ChemCats Chemnitz BC Alleur 34 - 27 G12 16:15 Jako Pitzemburg Mechelen Basket Esch 12 - 29
--- 17:00       --- 17:00      
--- 17:45       --- 17:45      
B32 19:00 2. BB BS Leiden 3. BA Slavoj BK Litomerice 19 - 18 G14 19:00 3. GA BK Levhartky Chomutov 2.GB Estudio Madrid 34 - 11
                   
                   
 
Dimanche / Sunday / Sonntag
Boys after Quali Girls after Quali
Group A Group B Group A Group B
1.Boys A TV Lich   1.Boys B Estudio Madrid   1.Girls A ChemCats Chemnitz   1.Girls B Basket Esch  
2.Boys A SLUC Nancy   2.Boys B BS Leiden   2.Girls A BC Alleur   2.Girls B Estudio Madrid  
3.Boys A Slavoj BK Litomerice   3.Boys B MTV Giessen   3.Girls A BK Levhartky Chomutov   3.Girls B Jako Pitzemburg Mechelen  
4.Boys A Subway Shooting Stars   4.Boys B Eurocamp Cervia-Cesenatico   4.Girls A Spisska nova ves   4.Girls B BK Kadan  
5.Boys A High FiveTilburg   5.Boys B Basket Esch   -x-x-x-x-x- -x-x-x-x-x-   -x-x-x-x-x- -x-x-x-x-x-  
6.Boys A Jako Pitzemburg Mechelen   6.Boys B Basket Dragons Mödling   -x-x-x-x-x- -x-x-x-x-x-   -x-x-x-x-x- -x-x-x-x-x-  
WinnerB31 SLUC Nancy   WinnerB32 BS Leiden   WinnerG13 BC Alleur   WinnerG14 BK Levhartky Chomutov  
LoserB31 MTV Giessen   LoserB32 Slavoj BK Litomerice   LoserG13 Jako Pitzemburg Mechelen   LoserG14 Estudio Madrid  
 
Game# time GYM HO1 Result Game# time GYM HO2 Result
Pl.5-8 B33 08:30 MTV Giessen Subway Shooting Stars 35 - 21 Pl.5-8 G15 08:30 Jako Pitzemburg Mechelen Spisska nova ves 18 - 28
Pl.5-8 B35 09:15 Slavoj BK Litomerice Eurocamp Cervia-Cesenatico 12 - 20 Pl.5-8 G16 09:15 Estudio Madrid BK Kadan 22 - 12
½-Final B45 10:15 TV Lich BS Leiden 32 - 29 ½-Final G21 10:15 ChemCats Chemnitz BK Levhartky Chomutov 20 - 27
Pl.5-8 B37 11:15 MTV Giessen Slavoj BK Litomerice 24 - 28 Pl.5-8 G17 11:15 Jako Pitzemburg Mechelen Estudio Madrid 17 - 14
Pl.5-8 B39 12:00 MTV Giessen Eurocamp Cervia-Cesenatico 12 - 23 Pl.5-8 G18 12:00 Jako Pitzemburg Mechelen BK Kadan 22 - 9
Pl.5-8 B41 12:45 Subway Shooting Stars Eurocamp Cervia-Cesenatico 22 - 37 Pl.5-8 G19 12:45 Spisska nova ves BK Kadan 41 - 15
Pl.5-8 B43 13:30 Subway Shooting Stars Slavoj BK Litomerice 12 - 28 Pl.5-8 G20 13:30 Spisska nova ves Estudio Madrid 22 - 23
Game# time GYM LTL1 Result Game# time GYM LTL2 Result
  08:30     . Pl.9-12 B36 08:30 High FiveTilburg Jako Pitzemburg Mechelen 24 - 22
Pl.9-12 B34 09:15 Jako Pitzemburg Mechelen Basket Dragons Mödling 24 - 26 Pl.9-12 B38 09:15 High FiveTilburg Basket Esch 29 - 26
½-Final B46 10:15 Estudio Madrid SLUC Nancy 40 - 14 ½-Final G22 10:15 Basket Esch BC Alleur 26 - 28
  11:15     . Pl.9-12 B40 11:15 High FiveTilburg Basket Dragons Mödling 29 - 20
3-4Pl. B47 12:00 BS Leiden SLUC Nancy 23 - 21 Pl.9-12 B42 12:00 Basket Esch Basket Dragons Mödling 20 - 29
3-4Pl. G23 12:45 ChemCats Chemnitz Basket Esch 30 - 21 Pl.9-12 B44 12:45 Basket Esch Jako Pitzemburg Mechelen 25 - 30
  13:30     .          
Girls final
Final 14h45 BK Levhartky Chomutov BC Alleur 32 33
Boys final
Final 16h15 TV Lich Estudio Madrid 52 37
 
18h00 Cérémonie de cloture – Schlussfeier - Closing ceremony

Classement final / Final ranking
B o y s G i r l s
1. TV Lich .   1. BC Alleur .  
2.Estudio Madrid .   2.BK Levhartky Chomutov .  
3. BS Leiden .   3. ChemCats Chemnitz .  
4. SLUC Nancy .   4. Basket Esch .  
5. Eurocamp Cervia-Cesenatico .   5. Estudio Madrid .  
6. Slavoj BK Litomerice .   6. Spisska nova ves .  
7. MTV Giessen .   7. Jako Pitzemburg Mechelen .  
8. Subway Shooting Stars .   8. BK Kadan .  
9. High FiveTilburg +10 --- .  
10. Jako Pitzemburg Mechelen +5 --- .  
11. Basket Dragons Mödling +2 --- .  
12. Basket Esch .   --- .  
Fairplay Trophy
B o y s G i r l s
Subway Shooting Star Basket Esch
Youngest Player in Tournament
Jovora Barbora (BK Kadan) 4
Good Behaviour Trophy
Subway Shooting Star
MVP
B o y s G i r l s
Röll David (TV Lich) 7 Tihon Gabrielle (BC Alleur) 11
Giorgi Marco (Eurocamp Cervia-Cesenatico) 33 Horsakova Natalie (BK Levhartky Chomutov) 17
Mylonas Nicolas (Subway Shooting Stars) 6 Gaba Elea (ChemCats Chemnitz) 15
De Haas Tijmen (BS Leiden) 12 Nilles Julie (Basket Esch) 7
Trusina Jacub (Slavoj BK Litomerice) 10 Dovcikova Martina ( Spisska nova ves) 6

Mini Europe Sponsors
have you ever been participating to Mini-Europe? then join Mini-Europe page on facebook
FOTOGALERIE 2015 teams ... ..... ,

Should you have any questions or comments regarding this event, please contact us by email at: mini.europe@yahoo.com
last updated on 20-May-2016