Home Club Teams Events Mini-Europe Sponsors Links
M E 94 M E 95 M E 96 M E 97 M E 98 M E 99 M E 00 M E 01
M E 02 M E 03 M E 04 M E 05 M E 06 M E 07 M E 08 M E 09
M E 10 M E 11 M E 12 M E 13 M E 14 M E 15 M E 16 M E 17
Mini-Europe 2010
 
22 et 23 mai 2010
Mini-Europe 2010 / Game Schedule /Spielplan/ horaire des matchs

latest news . . . . . . . .,and the winner is : .....MTV Giessen . . . . .

Equipes participantes / Registered teams
1 MTV Giessen (DE)
2 Estudio Madrid (ES)
3 JBK Jurmala (LV)
4 Basket Dragons Mödling (AT)
5 Gembo Antwerp (BE)
6 Sluc Nancy (FR)
7 Jako Pitzemburg Mechelen (BE)
8 Equipe Nationale d'Andorre (AD)
9 High Five, Tilburg (NL)
10 Basket Cervia-Cesenatico (IT)
11 Eteilabasket, Aoste (IT)
12 AB Contern (LU)
13 Köln 99ers (DE)
14 Basket Esch (LU)
Samedi / Saturday / Samstag
08h00 Cérémonie d’ouverture – Eröffnungsfeier - Opening ceremony
 
09h00 Ausscheidungsspiele/Matches éliminatoires/Qualification games :
Temps Salle/Saal/Gym 1 Salle/Saal/Gym 2 Salle/Saal/Gym 3
9h00 MTV Giessen High Five, Tilburg 38 -23 JBK Jurmala Estudio Madrid 31 - 22 Basket Cervia-Cesenatico Jako Pitzemburg Mechelen 17 - 37
9h45 Sluc Nancy AB Contern 36 - 28 Basket Dragons Mödling Equipe Nationale, Andorra 29 - 14 Eteilabasket, Aoste Basket Esch 18 - 35
10h30 Köln 99ers Basket Cervia-Cesenatico 41 - 4 Gembo Antwerp High Five, Tilburg 22 - 21 JBK Jurmala MTV Giessen 14 - 61
11h15 Estudio Madrid Basket Esch 19 - 16 Jako Pitzemburg Mechelen AB Contern 41 - 25 Equipe Nationale, Andorra Sluc Nancy 30-33
12h00 Eteilabasket, Aoste Gembo Antwerp 8- 43 JBK Jurmala High Five, Tilburg 16-29 Basket Dragons Mödling Köln 99ers 13 - 38
PAUSE
Temps Salle/Saal/Gym 1 Salle/Saal/Gym 2 Salle/Saal/Gym 3
14h00 Basket Cervia-Cesenatico Equipe Nationale, Andorra 29 - 23 MTV Giessen Basket Esch 46 - 17 Estudio Madrid Gembo Antwerp 18 -48
14h45 Jako Pitzemburg Mechelen Sluc Nancy 34 - 24 AB Contern Köln 99ers 4 - 46 JBK Jurmala Eteilabasket, Aoste 33- 16
15h30 Estudio Madrid MTV Giessen 8 - 49 Basket Dragons Mödling Basket Cervia-Cesenatico 38 - 26 High Five, Tilburg Basket Esch 43 - 21
16h15 Gembo Antwerp JBK Jurmala 50 - 13 Sluc Nancy Basket Dragons Mödling 25 - 27 Equipe Nationale, Andorra AB Contern 31 - 38
17h00 Eteilabasket, Aoste MTV Giessen 22 - 68 Köln 99ers Jako Pitzemburg Mechelen 44 - 14 High Five, Tilburg Estudio Madrid 41 - 27
17h45 Basket Esch Gembo Antwerp 16 - 33 Equipe Nationale, Andorra Köln 99ers 8 - 34 Basket Cervia-Cesenatico AB Contern 31 - 31
18h30 Eteilabasket, Aoste High Five, Tilburg 18 - 46 Sluc Nancy Basket Cervia-Cesenatico 48 - 15 Jako Pitzemburg Mechelen Basket Dragons Mödling 30 - 31
19h15 Equipe Nationale, Andorra Jako Pitzemburg Mechelen 21 - 28 JBK Jurmala Basket Esch 29 - 26 Gembo Antwerp MTV Giessen 30 - 33
20h00 AB Contern Basket Dragons Mödling 23- 29 Eteilabasket, Aoste Estudio Madrid 13 - 45 Köln 99ers Sluc Nancy 64- 20
Dimanche / Sunday / Sonntag
 
09h00 Plazierungsspiele/Matchs de classement/games for final places::
Temps Salle/Saal/Gym 1
Classification group 7 - 10
Salle/Saal/Gym 2
Classification group 11 - 14
Salle/Saal/Gym 3
9h00 AB Contern JBK Jurmala 33 - 28 Basket Cervia-Cesenatico Eteilabasket, Aoste 49 - 25      
9h45 Sluc Nancy Estudio Madrid 33 - 24 Equipe Nationale, Andorra Basket Esch 28 -25      
Temps Salle/Saal/Gym 1
qualification for semi-final
Salle/Saal/Gym 2
qualification for semi-final
Salle/Saal/Gym 3
10H30 Jako Pitzemburg Mechelen Gembo Antwerp 15 - 24 Basket Dragons Mödling High Five, Tilburg 26 - 23      
  Salle/Saal/Gym 1
place 9-10
Salle/Saal/Gym 2
place 11 - 12
Salle/Saal/Gym 3
place 13 - 14
11H15 JBK Jurmala Estudio Madrid 19 - 27 Basket Cervia-Cesenatico Equipe Nationale, Andorra 31 - 42 Eteilabasket, Aoste Basket Esch 20 - 36
  Salle/Saal/Gym 1
place 5-6
Salle/Saal/Gym 2
place 7-8
Salle/Saal/Gym 3
12h00 Jako Pitzemburg Mechelen High Five, Tilburg 33 - 35 AB Contern Sluc Nancy 23 - 32      
R e s u l t a t s des F i n a l e s
Semi finals 13h15
Köln 99ers - Gembo Antwerp 38 - 34
Basket Dragons Mödling - MTV Giessen 30 - 42
Final for the places 3 + 4 - Finale pour les places 3 + 4 - Finale für die Plätze 3 + 4
Basket Dragons Mödling - Gembo Antwerp 32 - 38
Finals
Köln 99ers - MTV Giessen 26 -28
Classement final
1. MTV Giessen
2. Köln 99ers
3. Gembo Antwerp
4. Basket Dragons Mödling
5. High Five, Tilburg
6. Jako Pitzemburg Mechelen
7. Sluc Nancy
8. AB Contern
9. Estudio Madrid
10. JBK Jurmala
11. Equipe Nationale, Andorra
12. Basket Cervia-Cesenatico
13. Basket Esch
14. Eteilabasket, Aoste
...    ...
Fairplay-Trophee:
Estudio Madrid
...    ...
MVP - All Star Team:
Gavin Wall ARNEMANN / High Five, Tilburg
Leon BAECK, / Köln99ers
Abel BAPTISTA / Gembo Antwerp
Jason GEENS / Jako Pitzemburg Mechelen
Frederick ZIMMER / MTV Giessen
...    ...
Youngest Player in Tournament
Ben Kovac / Basket Esch
 


have you ever been participating to Mini-Europe? then join Mini-Europe page on facebook
FOTOGALERIE 2010 , teams
presse locale : Tageblatt, Le Quotidien,
FOTOGALERIE 2010 ,


Should you have any questions or comments regarding this event, please contact us by email at: mini.europe@yahoo.com
last updated on 20-May-2016